Příběhy české přírody

Pravdy a mýty o české přírodě. Příběhy, které spolu vytváří člověk a příroda. Poznejte je.

Rozhovor: Marián Polák: Scénář filmu Planeta Česko píše sama příroda

Aktuality

Marián Polák - filmař a autor vznikajícího filmu Planeta Česko

 

Film vzniká jako významná součást projektu Příběhy české přírody. Můžete nastínit, jaký je scénář či light motiv prvního celovečerního filmu o přírodě České republiky?


Scénář píše sama příroda. Chceme na velkém plátně divákům ukázat, v čem tkví pestrost a unikátnost přírody, ve které žijí a která je obklopuje. Přiblížit jim život různých zvířat, která tu s námi sdílejí jeden prostor, a která často žijí hned za našimi humny či v našich obydlích. Film ukáže, jak různé druhy reagují na lidskou činnost v krajině, a jak svůj život dokáží často překvapivým způsobem těmto vlivům přizpůsobit. Přinášíme divákům skutečný, mnohdy nečekaný, příběh té naší přírody.


Čím je pro Vás česká příroda jedinečná, jakou „exotiku a divočinu" na ní obdivujete?


Vnímám ji pro sebe jako fascinující pestrou mozaiku v jejích kontrastech, krásách i „ošklivostech" každodenního života...Pro mě je česká příroda plná dobrodružství a neustálého objevování.


Co byste si přál, aby film sdělil divákovi? O co by měl být divák po zhlédnutí filmu obohacený?


Chtěl bych, aby divák po zhlédnutí filmu více porozuměl příběhu krajiny, ve které žije. V čem je zásadní a fascinující. Aby si o příběhu své přírody více přemýšlel a měl ji třeba ještě více rád. Tak jako se to děje mně. Aby na tvory, kteří tu žijí společně s námi nekoukal s předsudky, ale s pochopením, protože i každý „škůdce" dělá jen to k čemu byl stvořený. Film však nemá být mentorující, naopak. Samotné zhlédnutí filmu by mělo být zábavným a poutavým zážitkem pro každého, kdo se rozhodne na něj zajít.


Co je na natáčení takového dokumentu o české přírodě obtížné?


Řešíme samozřejmě celou řadu problémů, které jsou s tak rozsáhlým a nákladným projektem spojené. Asi nejtěžší je přenést naše nápady na jednotlivé scény a sekvence do realizace přímo v terénu, aby se vše podařilo tzv. rozzáběrovat a nasnímat. Divoká zvířata neposlouchají pokyny režiséra, počasí je nevyzpytatelné, technika těžká a nemotorná a často musíme improvizovat a naše nápady korigovat. V terénu nám s tím pomáhá celá řada lidí, bez nichž bychom bylo ztracení, a kterým patří naše velké poděkování.


V čem si myslíte, že bude tento film přesto silný? Na co byste diváka nalákal, na co se může těšit?


Chceme oslovit a zaujmout diváka, který je v dnešní době zvyklý na filmy plné dramatického děje a je rozmazlený dokonalými filmy světové produkce, přesto se nepouštíme do nějakého bulvarizování nebo honění senzací. Chceme zaujmout překvapivým pohledem na často všední scenérie, hledáním krásy v „ošklivé" krajině apod. Hlavními herci jsou zvířata, která žijí na té naší planetě, Planetě Česko. Přinášíme divákovi obraz české přírody bez příkras a předsudků. A to má z mého pohledu velkou přidanou hodnotu. Snažíme se také vyvarovat použití ochočených zvířat, jak je dnes ve světě běžné. Točíme pouze ve volné přírodě. Divák po zhlédnutí filmu zjistí, že příroda je všude kolem nás, kde všude ji může potkat. Stačí mít jen oči otevřené a chtít se dívat...


Kdy je plánovaná premiéra filmu?


Film půjde do kin na podzim 2016, tedy za necelý rok. V tuto chvíli je už ale čerstvě ke zhlédnutí teaser, taková první ochutnávka filmu. Věřím, že se bude líbit.


Děkujeme za rozhovor.

Aktuality Aktuality